UndervisningsforløbTegn landskabetFagBilledkunst Klassetrin0.-2. Klasse 3.-6. Klasse Kort om forløbet
En aktivitet hvor eleverne sidder stille for sig selv ude i skoven og sanser de ting, der er omkring dem. Ud fra det de sanser, skal eleverne tegne et billede af landskabet.
Pige sanser verden. Tegning: Eva Wulff.
Formål
Trinmål for billedkunst efter 5. klasse:
-
Fremstille skitser og billeder på baggrund af ideer, følelser, holdninger og ved direkte iagttagelser.
-
Anvende faglige begreber i samtaler om billeders indhold og form.
-
Anvende billedet som et personligt kommunikations- og meddelelsesmiddel.
Forberedelse
Forbered eleverne på skovturen, så de ved hvad de skal derude. Det er vigtigt at de er forberedt på, at de skal sidde alene et sted ude i skoven - og at de ved, at de skal være opmærksomme på det de sanser med synet, høresansen, lugtesansen, følesansen og smagssansen - og at de skal tegne det, de sanser.
Teknik og metode
Hvis du vil introducere en bestemt tegneteknik eller metode, som eleverne skal benytte, når de tegner deres sansebillede, må du også sætte dem ind i den, før I tager i skoven. Du kan også introducere et bestemt fokus. Måske skal eleverne tegne alt det de sanser, måske skal deres billede afspejle de følelser sanserne vækker i dem, måske skal deres billede afspejle det de sanser + det at være alene i naturen.
Alene i naturen.
Tegning: Eva Wulff.
Hvad skal du bruge
Hver elev skal have:
Hvor lang tid
Alt efter elevgrundlaget: 15 – 45 min.
Sådan gør du
Som perler på en snor
Vælg dig på forhånd et skovområde, hvor der er lidt udsigt mellem træerne. Forbered eleverne på:
- at de skal sidde alene
- hvor længe de skal det (f.eks. 20 minutter)
- og hvordan de skal tegne det de sanser.
Tag så eleverne med rundt i skoven og sæt dem af enkeltvis forskellige steder på turen, med besked om at blive siddende indtil du henter dem igen. Eleverne skal ikke kunne se hinanden. Hvis en elev er utryg ved at sidde alene, er det vigtigt, at du forsikrer om, at du selvfølgelig kommer og henter ham/hende igen.
Alene i skoven
Eleverne sidder nu hver især helt alene. De taget deres tegnegrejer frem og teger det de sanser. Hvad kan de se? Hvad kan de høre? Hvad kan de lugte? Hvad kan de føle? Smagssansen skal de kun bruge, hvis de er helt sikre på at det de smager på ikke er giftigt.
De skal starte med at tegne sig selv i midten af papiret - og fortsætte med at tegne det de kan se lige omkring sig, tæt på tegningen af sig selv på papiret. Mens eleverne tegner, skal de lytte og lugte - og tegne det de sanser ind på deres tegning. Hvis en hund f.eks. gør i det fjerne til højre for eleven, så tegner eleven en hund til højre på papiret. Er den tæt på, tegnes den tæt på. Er den lang væk, tegnes den ude i kanten af papiret.
Måske dufter det af friskfældet gran. Så kan eleven måske tegne en brændestak i vindretningen.
Sådan fortsætter eleverne, indtil tiden er gået og de bliver hentet igen.
Det er vigtigt, at der er tid til at fortælle om de oplevelser eleverne måtte have haft alene i skoven. Ofte vil eleverne opleve, at dyrene i skoven kommer tæt forbi dem, mens de sidder stille, hvilket altid gør indtryk.
Bearbejdning
Når klassen kommer tilbage på skolen, kan eleverne gøre deres tegninger helt færdige - og sætte dem flot op på farvet karton - og I kan lave en fælles udstilling.
Gennemgå udstillingen med eleverne og lad hver elev præsentere sin tegning og hvordan den er blevet til. Diskuter evt. billederne ud fra tankerne i Baggrund nedenfor.
Blødt mos. Tegning: Eva Wulff.
Baggrund
Det er de færreste elever, der har været helt alene i naturen. Dette forløbs største styrke er at eleverne kommer til at opleve det - og at de samtidig får mulighed for at udtrykke det, de oplever, i tegninger.
Eleverne kan både skildre hvad deres sanser bombarderes med derude - det er en konkret opgave som er let at gå til for alle - og de lidt mere svævende kan forsøge at skildre hvilke følelser det vækker i dem. På den måde får eleverne deres naturoplevelse - og måske også oplevelsen af at være alene - mejslet i papir.
I kan sammen undersøge, om de billeder eleverne laver vækker oplevelsen igen, hos dem selv og hos de andre, når de kigger på dem efterfølgende - og derudfra diskutere hvad det er billeder kan overføre - både gennem tiden og fra menneske til menneske.
I forløbet er det oplagt også at inddrage store kunstneres brug af landskabet - både til at skildre en sjælstilstand - og til at male følelserne ud i.
Adgang til skoven
Husk at man skal spørge om lov til at færdes udenfor vej og sti i private skove. I offentlige skove må man gerne gå mellem træerne. Læs mere om adgang til skoven.
Forslag til videre arbejde
Billedkunstforløbet her er udviklet i forbindelse med et større undervisningsmateriale om jagt. I kerneforløbet " På jagt med Skoven i Skolen" kan du finde mange andre forløb, aktiviteter, kopiark og leksikonartikler om jagt.
Forfatter
Søren Risborg, jæger og naturvejleder, Naturskolen i Rold Skov
Redaktør og medforfatter
|